Avots: STIHL,
VAI AKUMULATORU PIRMS UZGLABĀŠANAS NEPIECIEŠAMS PILNĪBĀ UZLĀDĒT?
Agrāk bija tā: akumulators ir pilnībā jāuzlādē, pirms tas tiek uzglabāts. Tas bija nepieciešams, jo visi akumulatori bija pakļauti spēcīgai pašizlādei. Rezultātā radās neatgriezenisks kaitējums, kā, piemēram, ievērojams kapacitātes zudums vai akumulators pat kļuva nelietojams.
LITIJA JONU AKUMULATORI PIRMS UZGLABĀŠANAS NAV JĀUZLĀDĒ – GLUŽI PRETĒJI
Mūsdienās litija jonu akumulatori ir standarts. Pie tam šai modernajai tehnoloģijai ir niecīga pašizlāde. Lai elementus vēl vairāk pasargātu no dziļās izlādes, parasti ir integrēti atsevišķi drošinātāji, kas automātiski pārslēdz stipri izlādētu akumulatoru miera režīmā. Tāpēc nav nepieciešams pirms akumulatora uzglabāšanas to pilnībā uzlādēt. Gluži pretēji: akumulatoram ir pat saudzīgāk, ja tas tiek glabāts daļēji izlādēts. Taču, ja uzlādes līmenis ir ļoti zems vai akumulators ir pilnībā uzlādēts, tas nevajadzīgi noslogo elementus. Tāpēc mēs iesakām akumulatoru uzglabāt ar divām degošām LED. Tādā veidā novecošanās un pašizlāde ir vismazākā.
NOVECOJUŠAS AKUMULATORU TEHNOLOĢIJAS AR AUGSTU PAŠIZLĀDES LĪMENI
Agrāk izmantotiem akumulatoru veidiem kā niķeļa-kadmija (NiCd) akumulatoriem vai mehāniskajos transportlīdzekļos izmantotajiem svina akumulatoriem ir augsts pašizlādes līmenis: ja akumulators ilgāku laiku netika izmantots, varēja gadīties, ka tam notika dziļā izlāde.
Dziļā izlāde nozīmē, ka akumulatora uzlādes līmenis nokrītas zem izlādes beigu sprieguma. Taču zem šīs robežas vairs nevar būt pieejama enerģija, un akumulatoru, iespējams, vairs nevarēs uzlādēt, un tam būs radīti neatgriezeniski bojājumi. Tāpēc agrāk bija ieteicams pilnībā uzlādēt akumulatoru pirms ilgākas uzglabāšanas, kā arī regulāri pārbaudīt uzlādes līmeni.
MODERNĀ AKUMULATORU TEHNOLOĢIJA, KAS PASARGĀ PRET DZIĻO IZLĀDI
Ar litija jonu elementiem STIHL paļaujas uz modernu akumulatoru tehnoloģiju. STIHL akumulatori uzrāda niecīgu pašizlādi, kas ir tikai viens līdz trīs procenti gadā. Papildus visiem STIHL akumulatoriem ir inteliģenta akumulatoru vadības sistēma, saukta arī BMS. Tā uzrauga spriegumu katrā akumulatora elementā un tādējādi novērš dziļo izlādi. Ja spriegums akumulatora elementos pārāk pazeminās, tas automātiski pārslēdzas miera režīmā. Izlādes process tiek pārtraukts. Tas notiek arī tad, ja akumulators ilgāku laiku netiek lietots. Rezultātā Jums nav jāuztraucas par kaitīgu dziļo izlādi.
KAD VISLABĀK ATKAL UZLĀDĒT AKUMULATORU?
Atsākot izmantot savu akumulatora ierīci pēc ilgāka laika, uzlādējiet to tikai īsi pirms lietošanas. Arī tas saudzē kapacitāti un pozitīvi ietekmē kalpošanas laiku. Akumulatoru var lādēt tikai temperatūrā, kas pārsniedz 5 grādus pēc Celsija. Lādētājs uzrauga akumulatora temperatūru un nepieļauj lādēšanu, ja temperatūra ir pārāk zema vai pārāk augsta.
KONTROLSARAKSTS: KĀ UZGLABĀT AKUMULATORUS?
STIHL visām akumulatora ierīcēm izmanto modernus litija jonu akumulatorus. Tie ir ne tikai viegli un klusi, bet tiem ir arī augsts enerģijas un jaudas blīvums. Bet pat apkopei draudzīgs akumulators ar ilgu sagaidāmo kalpošanas laiku ir jākopj.
SARGĀJIET LITIJA JONU AKUMULATORUS NO LAIKAPSTĀKĻIEM
- Izņemiet akumulatoru no akumulatora ierīces. Pirms uzglabāšanas pārbaudiet uzlādes stāvokli un pārliecinieties, ka Jūsu akumulatoram deg 2 LED diodes. Nepieciešamības gadījumā notīriet netīrumus no akumulatora ar viegli mitru drānu.
- Aizsardzībai pret slapjumu un sauli uzglabājiet akumulatoru, piemēram, slēgtā kastē.
- Svarīga ir temperatūra: akumulatoram vislabāk piemērota uzglabāšanas temperatūra ir no -10 līdz +50 grādiem pēc Celsija – tās var būt, piemēram, sausas pagraba telpas, garāža vai labi izolēts šķūnis.
- Glabājiet savus akumulatorus drošā un bērniem nepieejamā vietā.
- Glabājiet lādētāju atsevišķi no akumulatora temperatūrā no +5 līdz +40 grādiem pēc Celsija.
OPTIMĀLAIS UZLĀDES LĪMENIS UZGLABĀŠANAI
Mēs iesakām glabāt akumulatorus nevis pilnībā uzlādētus, bet gan ar 2 zaļā krāsā degošām LED. Ar šo uzlādes līmeni akumulators nešauboties var glabāties 2 gadus un akumulatora novecošanās un pašizlāde ir vismazākā. Uzlādējiet savu akumulatoru atkal tikai īsi pirms pirmās lietošanas. Lādēšanas laikā temperatūrai jābūt virs +5 grādiem pēc Celsija.
KAS JĀŅEM VĒRĀ, UZGLABĀJOT LITIJA JONU AKUMULATORUS?
Pirms uzglabāšanas akumulatoru uzlādēšana nav noteikti nepieciešama – uzglabāšanai vajadzētu degt 2 zaļām LED. Turklāt tie jāglabā sausā telpā temperatūrā no -10 līdz +50 grādiem pēc Celsija. Nav ieteicams uzglabāt ārā, nepasargājot no laikapstākļu iedarbības. Sīkāku informāciju par Jūsu ierīces uzglabāšanas temperatūru skatiet, lūdzu, lietošanas instrukcijā.
CIK ILGI JĀLĀDĒ JAUNS AKUMULATORS?
Bieži dzirdams, ka akumulatori pēc iegādes vispirms pilnībā jāuzlādē. Un ka vislabāk to vēlams darīt uz nakti vismaz desmit stundas, jo tikai pēc šī uzlādes procesa ir pieejama pilna kapacitāte. Tā tas bija agrāk izmantotajiem niķeļa-kadmija (NiCd) akumulatoriem, jo tiem bija augsts pašizlādes līmenis. Ja akumulatori ilgāku laiku glabājās tirgotāja plauktā, tie automātiski izlādējās.
LITIJA JONU AKUMULATORI BEZ ILGAS UZLĀDES
Modernie litija jonu akumulatori pirms pirmās lietošanas nav jāuzlādē tik ilgu laiku. Akumulatori tiek izsniegti ar 30 % uzlādi. Pat, ja akumulators ir ilgāku laiku glabāts pie tirgotāja, STIHL litija jonu akumulators ir pasargāts no pašizlādes. Pirms pirmās lietošanas jauns akumulators jāuzlādē līdz 80 – 100 % – uzlāde līdz 80 % atkarībā no akumulatora ilgst no pusstundas līdz četrarpus stundām.